x
sadsad x
asdasd

Zencefil Nedir

11 Mayıs 2021
Zencefil Nedir

Zencefil Nedir? Zencefil Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Latince: Zingiber officinale

Zencebil, Zingiber, Ginger, Gingembre olarak ta geçmektedir.

Botanik Olarak : Zencefilgiller familyasına ait bit bitkidir. Zencefil 1-2 metre boyunda çok yıllık bitkidir. Yurdumuzda yetişmemektedir. Gövdesinin boruyu andıran bir duruşu vardır. Yapraklı sürgünler 1-2 metre boyunda olabilirken çiçek koçanını taşıyan sürgün 20 cm boyundadır. Çiçek koçanı 4-6 cm büyüklüğünde olup kozalağı andırır. Bu kozalak şeklindeki esmerimsi yaprakların altından çıkan çiçek sapları üzerinde çiçekleri bulunur. Kökleri yumru gibi birbirine bağlı, yassı, boynuz gibi ve etlimsi olup bu köklerle çevresine yayılır.

Zencefil nerelerde yetiştirilmektedir? Anayurdunun Güneydoğu Asya olduğu sanılmakta, günümüzde Hindistan ve Malezya ile diğer bazı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir.

Kullanım alanları : Kurutulup öğütülerek toz haline getirilmiş kökleri ekmek, tatlı, pasta, şarap ve bazı likörlerin yapımında kullanılır. Ayrıca zencefil tozu, baharat olarak da tüketilir.

Toplanması-Saklanması : Sonbaharda yaprakları solup döküldükten sonra kökleri çıkartılarak iyice yıkanır, dış kabuğu soyulup ve bir gece soğuk suda bekletildikten sonra güneşte kurutulur.

Bilinen Bileşimi : Zencefil zingiberon, zingiberol, fellandron, borneol, sineol sitrali içeren uçucu yağ ile nişasta, yapışkan bitki sıvısı ve reçine yönünden zengindir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.