x
sadsad x
asdasd

Kuersetin, İsokuersetin Nedir?

11 Mayıs 2021
Kuersetin, İsokuersetin Nedir?
Kuersetin, İsokuersetin Nedir?
Quercetin
Flavonoid ailesinin bir üyesi olan Kuersetin, diyetle alınan en önemli takviyelerden biridir. Sebzeler, meyveler, çay ve şarap gibi gıdalarda olduğu kadar sayısız gıda takviyelerinde bulunur. Kuersetin, birçok meyveye, çiçeğe ve sebzelere renklerini veren flavonoidler adı verilen bir bitki pigmenti grubuna aittir. Kuersetin, flavonoid bileşiklerinin altı alt sınıfından biri olan flavonol olarak kategorize edilir. Doğal olarak oluşan bir polar oksin taşıma inhibitörüdür. Kuersetin için Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) terminolojisi 3, 3 ′, 4 ′, 5, 7-pentahidroksiflvanon’dur (veya eşanlamlısı 3, 3 ′, 4 ′, 5, 7-pentahidroksi-2-fenilkromen- 4-bir). Bu, kuersetin’in 3, 5, 7, 3 ‘ve 4’ pozisyonlarında eklenmiş bir OH grubuna sahip olduğu anlamına gelir.
Kuersetin (C15H10O7), ekli şekeri olmayan bir aglikonadır. Parlak sitron sarı iğne kristalidir ve soğuk suda tamamen çözünmez, sıcak suda çok az çözünür, ancak alkol ve lipitlerde oldukça çözünür. Bir kuersetin glikozit, OH gruplarından birinin (genellikle 3. pozisyonda) yerine bir glikozil grubu (glikoz, ramnoz veya rutinoz gibi bir şeker) eklenmesiyle oluşturulur.
Quercetin, Kuersetin, Lipozomal Kuersetin, Fitozomal Kuersetin, Lipozomal Quercetin, Fitozomal Quercetin olarak ta geçmektedir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.