x
sadsad x
asdasd

Dermokozmetik ve Kozmetik Nedir

12 Mayıs 2021
Dermokozmetik ve Kozmetik Nedir

DERMOKOZMETİK VE KOZMETİK NEDİR?

Hepimiz son zamanlarda Dermokozmetik diye bir şeyi fazlasıyla duyarken hakkında da eminim birçok şeyi netleştiremiyoruz. Dermokozmetik terimini açıklamadan önce isterseniz biraz kelime anlamı ve nerden oluştuğunu açıklayalım. Kozmetik uzun yıllardır insanın cildinin, vücudunun bakımı ve daha iyi gözükmek için zaman içerisinde kullanılan tüm ürünlere verilen genel isim olarak karşımıza çıkar. Dermokozmetik tabiri ise; kozmetik sektörünün gelişmesi neticesinde insanlarda bazı dermatolojik olarak karşılaşılan durumların tedavisi amacıyla kullanılan ilaç, kozmetik v.b ürünlerin yetersiz kalması ve daha gelişmiş ürünlere ihtiyaç duyulması sonucu ortaya çıkmıştır. Mesela; cilt nemlendirmek için kullanılan bir vücut nemlendiricisinde vazelin, gliserin v.b cilde nem veren maddelerin kullanımı sonucu elde edilen ilaç ya da ticari ürünler (kozmetikler) sık ve tekrarlayan kullanım gerektirirken, bu ürünlere üre, hyaluronik asit v.b maddelerin ilavesi ile daha az kullanıldığı halde daha çok cilt nemini sağlayan ürünlere (dermokozmetik) ulaşılabilmektedir. Dermokozmetik ürünlerin temel amacı da budur. Durumu daha iyiye götürmektir. Dermokozmetik ürünler bu sorunları çözerken, daha sorunsuz ve daha etkili, daha doğal olduklarını kanıtlamak için; aşağıdaki özellikleri taşırlar.

Þ Daha özel ve değişik özellikler gösteren etkin maddeler içerebilirler.
Þ Dermatolojik testlerden geçirilmiş ve bazı özellikleri test edilmiştir.
Þ Özellikle daha hassas ciltler ve bebekler için üretilecek ürünlerin daha doğal olmaları gerektiği prensibiyle daha doğal nitelikte üretilirler. Bu konuyla ilgili özel sertifikaları taşır ve doğal madde içerikleri %’lerle ifade edilir.
Þ Patentli aktif madde ve içeriklerle Patentli sistemleri içerebilirler.
Þ Üreticiler içeriklerini tam bir şekilde ve miktarları ya da % oranlarıyla beraber belirtirler.
Þ Bir ve ya birkaç etken madde, standart bitki ekstre ve drogları, vitaminler, mineraller, patentli bileşenler, etkinliği kanıtlanmış özel ürünler (termal su gibi), mikrobiyolojik, biyolojik aktif içerikler, peptit-protein gibi yapılar ve daha içerebilecekleri tüm ürünlerle beraber içerikleri sınırsız çeşitliliktedir.
Þ Bazı özel durumlar için tasarlanabilir, pH’sı ayarlanmış (intim yıkama jelleri gibi), hijyenik, steril, kimyasalsız, apirojen gibi bazı özel durumları gösterebilirler.
Þ Lipozom, niozom, mikroküre, nanoküre, transdermal sistemler gibi birçok ilaç ya da etken madde taşıyıcı yeni sistemin uygulanabilir olması ve bu sayede ürüne istenilen özelliğin kazandırabilir olması ( Lipozom formülasyonuna sahip bir güneşten koruyucunun cildin daha alt tabakalarına inmesinin sağlanmasıyla, etki süresi uzunluğu ve kontrollü salımın sağlanması sonucu daha iyi bir güneşten koruyucunun eldesi).
Þ Çok değişik ambalaj ve aktif/etkin madde taşıyıcı-koruyucu özel kaplarda ürünü sunulabilirler (asansörlü pompa sistemi , çift sarmallı aktif-yardımcı madde karıştırıcı gibi).
Þ Bir veya birden çok durumun düzeltilmesi durumuna cevap verebilirler ( Kırışıklık, gözaltı torbası, morluk giderici göz kremi gibi).
Þ Fiyatlarının içeriklerinin yoğun olması nedeniyle daha pahalı olması gerekirken, dermokozmetik üretimi ve markalartın artmasıyla fiyatları düşme eğilimdedir.
Þ Koku, renk verici madde, zararları ya da muhtemel zararları kanıtlanmış kimyasal ya da doğal ürünleri birçoğu içermez (Parabenler, petrol türevleri gibi).
Þ Etkinlik, yan etki, raf ömrü, stabilite, toksisite açısından ilaçlar kadar hassas bazı testlerden geçirilirler, klinik şartlarda geliştirilirler ve test edilirler.
Þ Tüm dermokozmetik ürünlerin ortak yanı; farklı cilt tiplerine göre, farklı sorunlara yönelik ayrı ayrı çözümler sunmaları ile mutlaka bir dermatolog hekim, bir eczacı ya da cilt uzmanı tarafından önerilmeleridir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.