x
sadsad x
asdasd

Blog

Lipozomal ve Fitozomal Nedir?

17 Mayıs 2021

Lipozomal ve Fitozomal Nedir?

Lipozom, Fitozom

Son zamanlarda Takviye Edici Gıdalarda sıklıkla duymaya başladığımız LİPOZOMAL ve FİTOZOMAL nedir?

Lipozomlar, hücre yapısına benzeyen taşıyıcı sistemlerdir.

Kuşkonmaz Nedir ve Faydaları Nelerdir?

14 Mayıs 2021

Kuşkonmaz (Asparagus officinalis)
Kuşkonmaz dünyada çoğu yerde yetişmektedir. Özellikle Avrupa’ nın merkezinde, Orta Doğu’ da, Sibirya ve Kuzey Afrika’ da yoğun olarak yetiştirilmektedir. Kuşkonmaz bitkisi ülkemizde çok bilinmemekle beraber Avrupa mutfaklarında sebze olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Kuşkonmaz bitkisi Takviye Edici Gıdalarda ekstreleri kullanılmaktadır. Ayrıca bitkinin filizleri direkt olarak ta tüketilmektedir.

Dermokozmetik ve Kozmetik Nedir

12 Mayıs 2021

DERMOKOZMETİK VE KOZMETİK NEDİR?

Hepimiz son zamanlarda Dermokozmetik diye bir şeyi fazlasıyla duyarken hakkında da eminim birçok şeyi netleştiremiyoruz. Dermokozmetik terimini açıklamadan önce isterseniz biraz kelime anlamı ve nerden oluştuğunu açıklayalım.

Takviye Edici Gıda Nedir

12 Mayıs 2021

BESİN TAKVİYESİ / GIDA TAKVİYESİ

TAKVİYE EDİCİ GIDA NEDİR? BESİN TAKVİYESİ, GIDA TAKVİYESİ NEDİR?

Takviye Edici Gıdalar; vitaminler, mineraller, proteinler, amino asitler, bitkiler, enzimler, lif ve yağ asidi gibi besin öğeleri kullanılarak çeşitli formlarda hazırlanan preparatlardır. Takviye edici gıdaların hastalıkları tedavi etmek, önlemek gibi bir desteği yoktur. Takviye edici gıdalar; adından da anlaşılacağı üzere, doğal beslenmenin yerine geçmemekte ancak onun eksiklerini tamamlayıcı bir özellik taşımaktadır. 

Magnezyum Nedir

11 Mayıs 2021

Magnezyum Nedir?

Magnezyum, dünyanın çeşitli gıdalarında ve doğal oluşumlarında doğal olarak bulunan elemental bir bileşiktir. Bu hayati mineral vücuttaki 300’den fazla enzimatik reaksiyonların kofaktörüdür ve özellikle nükleotidleri kofaktör olarak kullanan enzimler için önemlidir .

Zencefil Nedir

11 Mayıs 2021

Zencefil Nedir? Zencefil Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Latince: Zingiber officinale

Zencebil, Zingiber, Ginger, Gingembre olarak ta geçmektedir.

Botanik Olarak : Zencefilgiller familyasına ait bit bitkidir. Zencefil 1-2 metre boyunda çok yıllık bitkidir.

Kuersetin, İsokuersetin Nedir?

11 Mayıs 2021
Kuersetin, İsokuersetin Nedir?
Quercetin
Flavonoid ailesinin bir üyesi olan Kuersetin, diyetle alınan en önemli takviyelerden biridir. Sebzeler, meyveler, çay ve şarap gibi gıdalarda olduğu kadar sayısız gıda takviyelerinde bulunur. 

Probiyotik, Prebiyotik ve Sinbiyotikler

10 Ocak 2019

Probiyotik, Prebiyotik ve Sinbiyotikler

Probiyotik:

Probiyotik, ilk olarak 1965 yılında Lily ve Stillwell tarafından tanımlanmıştır. “Yaşam için” anlamına gelen probiyotik kelimesi Latince “pro” ve “bios” kelimelerinden türetilmiştir.

Probiyotik kavramı ilk kez 19.yüzyılda Elie Metchinikoff tarafından ortaya atılmıştır. Metchinikoff, Bulgar halkının yaşam süresinin uzun olma nedenini yüksek oranda fermente edilmiş süt ürünü kullanmalarına bağlamıştır. Bu gözlemleri sonucunda, fermente süt ürünlerindeki asit üreten mikroorganizmaların kalın bağırsağı zararlı mikroorganizmalardan koruması ile insanların uzun yaşadıklarını gözlemlemiştir.

Probiyotikler, bağırsak hijyenini arttırarak ve intestinal sistemi daha iyi hale getirerek, konakçı canlının sağlığını olumlu yönde etkiler. Bu canlı mikroorganizmalar gıdalara katkı olarak da eklenebilmektedir. Probiyotik olarak çoğunlukla Laktobasil ve Bifidobakteri mikroorganizmaları kullanılır.

Prebiyotik:

Prebiyotikler, sindirilemeyen ancak fermente edilebilen, probiyotik bakterilerin gelişmesini sağlayan kısa zincirli karbonhidratlardır. İnce bağırsakta sindirilmeden, direk kalın bağırsağa geçerek bakterilerin çoğalmasını ve etkinliğini olumlu yönde etkileyen, konakçı sağlığını iyileştiren besin öğeleridir. Prebiyotiklerin bu etkileri gösterebilmesi için 8-40 gr/gün alınması gerekmektedir. Ayrıca prebiyotikler, kalsiyum emilimini arttırarak kemik sağlığının korunmasında da etkilidir.

Prebiyotiklerin en yaygın bilinen türü oligosakkaritlerdir. Oligosakkaritler, sindirilemeyen polisakkaritlerdir. 3-10 şeker ünitesinin glikozit bağ ile bağlanması sonucu oluşur. Oligosakkaritlerin, Lactobacillus spp. ve Bifidobacterium spp. tarafından kolonda fermente edilerek prebiyotik etki gösterdiği bildirilmiştir.

Sinbiyotik:

Probiyotik ve prebiyotiklerin beraber kullanımda sinerjik bir etki oluşmaktadır. Bu sinerjiyi sinbiyotik olarak ifade edilmektedir.

İnfantil Kolik

10 Ocak 2019

Kolik


İnfantil Koliğin Nedenleri
İnfantil koliğin görülme sıklığı, çocuğun anne sütü veya mama ile beslenmesinden bağımsızdır. Koliğin görülme nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bebek ve çocuklarda koliği tetikleyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.